Iaito. Gdzie kupić i czym przy zakupie się kierować??
: 13 czerwca 2004
Zastanawiam się nad kupnem Iaito i chciałbym się trochę dowiedzieć gdzie mogę kupić i czym mam się kierować przy wyborze.[/quote]
Katana, miecze samurajskie, japonia, samurai, dojo, kenjutsu, iaido, iaito, bushi, bushido.
http://www.reidojo.com/forum/
1) będzie zauważalna jak się przerzucisz z bokkena na iaito, te zawierające beryl są nieco lżejsze, ale oba typy iaito sa cięzsze od bokenów.Plaargath pisze:Mam kilka pytań do speca. Przeglądam właśnie iaita na tozando i widzę, że niektóre są z zinc/alluminium alloy, a niektóe zinc/berylium (a przy tym wszystkie (zdaje się) reinforced).
Pytanie 1 - jaka jest różnica między nimi, jeśli tak, to czy zauważalna dla kogoś, kto dopiero przerzuci się z bokkena na iaito.
Pytanie 2 - Czy to, że tam jest aluminium, to znaczy, że jak się machnie mocno, albo walnie w, powiedzmy, kartonik z soku, to się zegnie czy coś?
Pytanie 3 - Co to jest to "reinforced"?
Pytanie 4 - W tabeli długości na ninecircles.co.uk jest tak: 180cm - 2.50 shaku, 185cm - 2.55 shaku. Mam 183 cm wzrostu. Która długość jest dla mnie?
Pytanie 5 - Może niefortunne, ale na miłość boską nie można kupić iaita taniej?!?!?!?!?!?
Raven dał namiary na interesującego płatnerza przecież na naszym forum, zapewne na jednym z kolejnych treningów, będziesz miał okazje jego miecz zobaczyć, ale jeśli się tak bardzo na to aluminium z tozando uparłeś..Pytanie 5 - Może niefortunne, ale na miłość boską nie można kupić iaita taniej?!?!?!?!?!?
Proszę bardzoBardzo proszę o odzpowiedź. Z góry dzięki.
Ale reklama wyszła z tego :], heh..Nazywa się Grzegorz Surdel i mieszka w Leboszowicach (taka wioseczka w pobliżu Gliwic). Wykonuje bardzo przyzwoite miecze w "klasie średniej" z jedwabnym oplotem, skórą płaszczki na tsuka i lakowanymi saya. Można w pełni decydować o wszystkim, co dotyczy takiego miecza. Co więcej, wykonuje nie tylko miecze ale także naginata i inne artykuły. Jego ceny są wręcz zadziwiająco niskie - mój miecz(sporo większy niż standard, 86 cm ostrza), hartowany selektywnie i ostry, ze wszystkimi ww. bajerami w oprawie, kosztował mnie 1350 zł. Jestem z niego bardzo zadowolony.
Ten płatnerz jest człowiekiem kontaktowym, bardzo fachowym i konkretnym. Wie co mówi i wie co robi. Osobiście polecam, jeśli potrzebujecie solidnego miecza do treningów, w średniej klasie(nie są to bowiem miecze porównywalne z najlepszymi w kraju czy w Japonii, ale nie można tego za taką cenę oczekiwać).
Kontakt polecam telefoniczny - 501 348 829, możliwy również mailowy - geo66@tlen.pl
Powiem szczerze, że nie bardzo mogę się zgodzić. Spotkałem się z oba stopami; berylowym i cynkowym i musze powiedzieć, że berylowy jest bardziej wytrzymały, cięższy od aluminiowego (ale równie znaczny wpływ na ciężkośc miecza ma oprawa) a w skutku droższy. Dlatego też jest spotykany w mieczach (np. na Tozando) z wyższej półki, te w przedziale cenowym 1000 - 1500 są raczej ze stopu cynkowego.marciniak pisze: 1) będzie zauważalna jak się przerzucisz z bokkena na iaito, te zawierające beryl są nieco lżejsze, ale oba typy iaito sa cięzsze od bokenów.
Mam pytanko; co to za forumGourry pisze:Zacytuje wypowiedź kolegi z forum Muso
Niestety zdjęć nie posiadam, ale jeśli się na coś natkne to za zgodą autora of course..MadSun pisze:Czy moglibyście wrzucić tu kilka zdjęć mieczy wykonanych przeaz pana Grzegorza Surdla.
Byłoby fajnie.Gourry pisze:Niestety zdjęć nie posiadam, ale jeśli się na coś natkne to za zgodą autora of course..