Zastanawiałem sie gdzie dać ten temat i to jest chyba jedyne miejsce.
Intryguje mnie sprawa wiązania koku samurajskiego mage bądź chonmage.
Moja fascynacja japonią (samurajami) nie ma granic a mając długie włosy (właściwie zapuszczem je jeszcze) chciałbym je jakoś wiązać. Za wszelkie informacje z góry dziękuję!
PS: Jeżeli to nie jest najlepsze miejsce na ten temat proszę o natychmiastowe poinformowanie mnie.
Odnosnie koku. Kok byl wyznacznikiem nie tyle samuraja co pewnej mody. Jego umiejscowienie i wielkosc zmieniala sie w zaleznosci od panujacych zwyczajow. Za to, to co wyroznialo samuraja to mozliwosc golenia glowy i zawiazywanie koka. Ogulnie wszyscy z ogolona glowa byli kasta wyzsza. Takie prawo mieli mnisi, samurajowie, urzednicy, dwor cesarski. Zwroc uwage ze w filmach dajmy na to Kurosawy nawet chlopi maja koki ale nie gola glowy.
Mam w jednej ksiażce rycinę z rodzajami koków. W tej chwili książka ta jest u mojej znajomej. Jak już ją odzyskam mogę Ci zrobić skan. Jeśli Cię to interesuje to napisz na PM.
GrafRamolo pisze:Za to, to co wyroznialo samuraja to mozliwosc golenia glowy i zawiazywanie koka. Ogulnie wszyscy z ogolona glowa byli kasta wyzsza. Takie prawo mieli mnisi, samurajowie, urzednicy, dwor cesarski. Zwroc uwage ze w filmach dajmy na to Kurosawy nawet chlopi maja koki ale nie gola glowy.
Jedyny ze starszych filmów japońskich jakie oglądałem to Ame Agaru, który faktycznie nie był Kurosawy. Główny bohater Ihei nie miał ogolonej głowy (nie było to przecież konieczne) a za to kupcy, czy kto tam był w zajeździe, mieli ładnie przycięte czółka. Może reżyser nie uwzględnił tego (a w zasadzie powinien). To tyle.
Edit: no właśnie
Ostatnio zmieniony 31 marca 2005 przez Mizusashi, łącznie zmieniany 1 raz.
Bohater glowny nie byl samurajem byl roninem a to zupelnie inna grupa spoleczna. Za to kupcy faktycznie byli ogoleni, hmm ale mieli i koki czy tylko zwiazane wlosy z tylu? bo to pewnie w dawnej japoni kolosalna roznica.
Jeśli chodzi o ronina to rozumiem, a kupcy wydaje mi sie że mieli koki. Właściwie to nie wiem, może to co oni mieli na głowie to jakaś odmiana koku dla plebsu?
Jak dla mnie rozwiązanie jest proste, ci kupcy, też należeli do kasty samurajskiej, co moło by być dozwolone. Jednak uważani byli za najgorszy rodzaj ludzi, a jeśli kupiectwem zajmował się samuraj, to była to plama na honorze, stoczenie się na sam dół, co nie zmienia faktu, że prawo do noszenia koków mieli. Inna sprawa, czy ktoś w takiej sytuacji chciałby go nosić.
Jak mi MadSun obiecał, przesłał mi skan z rycinami koków. Wielkie podziękowania dla niego no ale pomyślałem że warto umieścić to na forum. Obrazek można zobaczyć tu.
Ukradłem kiedyś Śpiewakowskiego z biblioteki Ale fakt faktem, mało jest tam napisane na temat fryzur. Golenie sobie czoła następowało chyba dopiero wtedy gdy samuraj obejmował jakiś urząd, do tego czasu nie musiał mieć ogolonego czoła. Poza tym, noszenie rozpuszczonych włosów, to takze dość częsta fryzura wśród roninów, która, jak wyczytałem bodajze u śpiewakowskiego, miała symbolizować ichnią wolność "człowieka [na] fali". Dlatego rozpuść włosy, zapuść sobie zarost, nie pierz ciuchów, nie myj się przez jakiś czas i będziesz mógł poczuc się roninem:D
No nie do końca to wszystko. Golenie czoła i charakterystyczna fryzura "z łysinką" (sakayaki) pojawiły się w okresie Heinan i prawdopodobnie miały znaczenie praktyczne (ułatwiały życie podczas długotrwałego noszenia hełmu). Fryzurę taką chłopcy zaczynali nosić po ceremonii gempukku (czyli na długo przed objęciem urzędu, w wieku od 10 do 16 lat). Fryzura ta miała wiele wariantów, natomiast zastrzeżono ją dla samurajów dopiero edyktem "Dai-sho katana no Sumpou oyobi touhats futsumou no Sei" z 1645. Jak we wszystkich kulturach tak i w Japonii najbogatsi parweniusze robili wszystko żeby naśladować szlachtę, stąd bardzo szybko pojawiło się wiele fryzur podobnych do samurajskich. Z kolei fryzury takie jakie nosił choćby Toshiro Mifune w Sanjuro, nazywane souhatsu, były bardzo często noszone przez przeciwników shoguna w końcowym Edo (stanowiły rodzaj "wyzwania" rzuconego systemowi, słyszałem też że miały oznaczać "nie mam czasu na dbanie o fircykowate fryzury, moim celem jest walka z barbarzyńskimi cudzoziemcami").
Mam inne pytanie dotyczące koku samurajskiego, otóż dowiedziałam się z pewnego źródła że w okresie ,Meiji' przez pewien okrez wydano zakaz noszenia koków samurajskich. Czy wiecie może czy to prawda
Zakazano podobnie jak i noszenia daisho. Inaczej mówiąc, pleniono to, co wiązało się z klasą samurajów, jak i ją samą.
Co do filmu Ame Agaru zaś, to coś mi się kojarzy, że i reżyserować miał go Kurosawa, jednak zmarł przed rozpoczęciem zdjęć lub w trakcie. W każdym razie dzieła dokończył asystent Kurosawy.
eliminacja samurajow z ich wygladem i zwyczajami nastepowala stopniowo.po przejeciu wladzy przez cesarza,szogun stal sie jednym z daimio.zaraz potem wszyscy daimio poddali sie wladzy cesarskiej/liczac na zachowanie statusu/.tak sie jednak nie stalo,utracili wladze i posiadlosci z wyjatkiem wlasnosci osobistej.samurajowie przestali byc funkcjonariuszami w sluzbie.zniesiono nakaz noszenia dwoch mieczy,hakamy i uczesania,pozostawiajac to dobrej woli samurajow,zredukowanych zreszta do klasy"szlachty".
ludzie klas nizszych natychmiast zaczeli upodabniac sie do samurajow,zakladajac hakame i golac ciemie wiec wydano zakaz hakamy i fryzury dla pospolstwa.samurajowie,jesli chcieli,mogli nadal nosic 2 miecze i nosili je czasami do stroju zachodniego.po powstaniu Satsuma zakazano edyktem cesarskim/Heihatori/ publicznego noszenia broni poza oficerami wojska i policji.zniesiono rowniez formalnie klase szlachty,pozostawiajac tylko arystokracje dworu cesarskiego,ktora funkcjonuje do dzis.wprowadzono zupelna dowolnosc stroju i wygladu oraz uzycia znakow mon,z wyjatkiem kilku historycznych.