A o którym myślałeś pisząc tamte słowa? ;]RKGalery pisze:A z którym bushido ?
No cóż, nie kłócisz się ze mną, a:RKGalery pisze:Ekhm... jesli chcesz poprawiać to nie, nie został zniesiony w 1871.
Jeśli natomiast bardzo upierwasz się, że bushi przestali istnieć w 1888 to:"Również w 1871 zezwolono wchodzić w związki małżeńskie z osobami z innych klas społecznych, zezwolono im jeździć konno i nie padać na twarz w obecności samuraja. Zniesione zostały klasy społeczne. Nawet eta teoretycznie uzyskali równe z innymi prawa"
Jolanta Tubielewicz, Historia Japonii, str. 351 (u góry)
"Uproszczenie przepisów określających status klasowy w 1869 zniosło ograniczenia klasowe (...) samurajów określono jako szlachtę (shizoku) lub wojskowych (sotsuzoku)"
Hall, Japonia, str. 233
No tak, ale pomijasz fakt, że weszła ona w życie z dnieim 29 listopada 1890. Still nie jest to 1888, szczegół i tak trochę się czepiłem acz diabeł twki w szczegółach.RKGalery pisze:ogłoszono celowo z opóźnieniem 11 lutego 1889
RKGalery pisze:Podział z epok Yamato czy Nara nie uwzględniał stanów niższych.
"Ustawy Taihou (...) wszystkich poddanych tronu podzieliły na podstawie różnego stopnia ich powiązania z osobą władcy. Prawo uznawało trzy podstawowe kategorie: cesarza i jego najbliższą rodzinę, wolnych poddanych (ryoumin) dzielących się na urzedników i dzierżawców państwowych, wreszscie poddanych niewolnych (senmin)."
Ponownie Hall, Japonia str. 49
No ok, rzeczywiście taki, ten konkretny, podział wtedy się wykształcił, lecz nie możesz twierdzić, że wtedy narodził się podział stanowy. On istniał od dawien dawna (wspomnany już kodeks Taiho), ewoluował i zmieniał się. Tam też jużRKGalery pisze:Epoki Muromachi i Azuchi- Momoyama to czas kiedy początkowo płynne podziały między buke, kuge, chonin i nomin uległy krystalizacji.
A swoją drogą szytwny był już i w Kamakurze, jendak z wyjątkami i dążacy do rozluźnienia się.
No cóż, to, że nie było formalnej klasy o nazwie buke, nie znaczy, że nie istniała społeczna grupa wojowników. Nie możemy mówić, że nie było klasy wojaków, tylko dlatego, że nazwa buke pojawiła się dużo później.RKGalery pisze:Fakt istnienia jakichś wojowników a powstanie klasy społecznej to dwie różne rzeczy. W VIII wieku o buke nie było jeszcze mowy, co dopiero mówić o jakiejkolwiek "formalizacji".
Jeśli w wiosce mamy panów, którzy polują, na szamanów i tych co bronią, to już mówimy o podziale na klasy, a ten był już w początkach Yamato (uji - klasa sprawujące władzę równiez militarną, be - rzemeślnicy i wojownicy, yatsuko - niewolnicy).
A o czym tu wspominać? Z historii wiemy co się działo, w wieku XIII można mówić dopiero o źródłach i początkach podstaw dla bushido (za Hall'em), a o próbach kodyfikacji było tu sporo i ciężko zaprzeczyć przytoczonym faktom :] .RKGalery pisze:pominąłeś na dobrą sprawę czasy od X do XVI wieku
Ach od razu odsumowuje, wprowadzam własny głos do dyskusji, starając się parę nurtujących mnie kwestii sprostować.RKGalery pisze:Skoro nas podsumowywujesz- zrób to solidnie.