ReiDojo forum o nihonto

Katana, miecze samurajskie, japonia, samurai, dojo, kenjutsu, iaido, iaito, bushi, bushido.
Teraz jest 24 lis 2020, o 15:22

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 paź 2011, o 02:18 

Wróciłem :twisted:
Żeby Yakiba nie wypominał, że się obijamy wrzucam fotki wakizashi, które dopiero co skończyłem.
Materiał to tamahagane z wytopu biskupińskiego (2008) oraz żelazo dymarskie z wytopu Biskupin 2010.
Wykute zostało technika shihozume jaką stosował Rai Kunimitsu (wg W.M. Hawley).

Wymiary:
nagasa - 51,5 cm
sori - 0,8 cm
motohaba - 3,2 cm
sakihaba - 2,4 cm
motokasana - 6,5 mm
sakikasane - 4 mm

Hamon - Midare z drobnymi ashi (trochę dziwnie wyglada bo akurat wypadł na przejściu stali krawędzi tnącej i stali bocznych okładek)

Fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdjęcia mi troszkę nie wyszły, ale gołownię będę oprawiał i jak skończę to zrobię sesję zdjęciową lepszym obiektywem.

pozdrawiam

Shiro

PostNapisane: 31 paź 2011, o 07:11 

Shiro piękne! pełen profesjonalizm! ten kod kreskowy mi się podoba szczególnie
A napisz za ile trzeba mieć aparat żeby takie foty trzaskać

PostNapisane: 31 paź 2011, o 12:10 

niesamowite !

PostNapisane: 31 paź 2011, o 19:05 

Coz moznaby wiecej powiedziec... chcialoby sie wziac ostrze w rece i zobaczyc na zywo :)

PostNapisane: 31 paź 2011, o 21:38 

bisonn - jakakolwiek lustrzanka z w miarę dobrym obiektywem (ja akurat robiłem foty nie najlepszym obiektywem dlatego trochę słabe wyszły) i oczywiście statyw. Obecnie to możesz się zmieścić w 2000 - 2500 PLN - oczywiście na początek z dobrym podstawowym obiektywem.

Yakubu - myślę, że będzie okazja zobaczyć i nawet pomachać - jak nie przy okazji tej, to przy którejś następnej głowni. Jak napisałem - "wróciłem" - i mam na warsztacie parę głowni a z czasem będzie ich coraz więcej i to oprawionych.

A teraz trochę tak dla ciekawskich - projekt tsuby i zdjęcie z początków procesu twórczego. Mam nadzieję, że nie bedę musiał sie wstydzić jak ją i ręsztę oprawy skończę :lol:

Obrazek
Obrazek

Shiro

PostNapisane: 1 lis 2011, o 19:00 

Widać ze odkryłeś swój następny talent bardzo ładny projekt . Wykonanie też widać że będzie dobre .
Shiro a ja nadal jestem pod wrażeniem tych fotek głowni ,a powiedz skąd się tego nauczyłeś.
Całość to będzie na pewno stylowe dzieło

PostNapisane: 2 lis 2011, o 16:43 

Zawsze chciałem robić takie zdjęcia jakie są w japońskich katalogach i książkach. Dużo zalezy od szlifu głowni, jeśli jest idealny to zdjęcia wychodzą mi prawie takie same jak Japończykom (można to zobaczy w katalogu wystawowym z mangghi - jest tam kilka moich fotografii). Jesli natomist głownia jest troszkę słabiej wyszlifowana to czasem zdjęcia nie są idealne. Duzo tez zależy od obiektywu (jak wcześniej pisałem) powninien być naprawdę dobry.
No i oczywiście sposób ustawienia i oswietlenia miecza, do tego dochodziłem metodą prób i błędów - dobrze że mam cyfrową lustrzankę a nie analogową bo pewnie zbankrutowałbym na kliszach :lol:

PostNapisane: 2 lis 2011, o 18:56 

Shiro bardzo jestem ciekaw tej głowni, niestety na zdjęciach prawie nic nie widać z tego co mnie interesuje.Sam popełniłem waki tą sama techniką i z tej samej stali( tyle ,że moje dymarkowe było z XVI w)miecz dawno skończony ale nie byłem z niego zadowolony wiec się nie chwaliłem.Hamon wyszedł różny po obu stronach i to właśnie mnie interesuje w Twojej głowni - granica tamahagane.A swoją drogą myślę ,że miecz robiony tą technika nie wymaga hartowania z glinką.

PostNapisane: 2 lis 2011, o 22:57 

Yakiba nie jest to typowe shihozume, a shihozume stosowane w szkole Rai w różnych wariantach. Tak to przedstawia W.M. Hawley

Rysunek poglądowy z zastosowanym przeze mnie materiałem w pakiecie:
na rysunku brakuje w pakiecie jeszcze czapeczki z mieszanki gorszego tamahagan z ż. dymarskim, które zastosowałem ( jak to w shihozume).

Obrazek

A tu zbliżenie fragmentu tej głowniale ze względu na słaby obiektyw nie jest idealnie ostre.

Obrazek

U mnie hamon wyszedł mniej więcej podobny po obu stronach , ale generalnie jest on dość ciekawy - pod światło dobrze go widać.
Dla mnie był to po prostu eksperyment z układem pakietu bardziej skomplikowanym. Każda sztabka pakietu miała po ok 500 warstw, więc razem głownia ma ok. 6000.
Generalnie technika skuwania dość upierdliwa i cieszę się, że nie wyskoczyły żadne rozlaminowania.

Być może obetnę kawałek nakago (skrócę je o jakiś 1,5 cm) żeby zrobić zgład metalograficzny i zobaczyć to pod mikroskopem.

PostNapisane: 3 lis 2011, o 08:12 

Dzięki , napisz jeszcze jak odsłaniałeś tamachgane.Ja starałem się przez kucie ale sądzę, że lepiej zostawić grubsze ostrze i zeszlifować.Ja też potraktowałem to jako eksperyment drugi .W pierwszym głownia pękła wzdłuż granicy hamonu niemal dokładnie pęknięcie pokrywało sie z linią yakiba na długości ok 30cm.Zrobiłem z tego co dało się uratować 2 tanta .To jedno z nich http://www.kurokami.com.pl/bu-dai/miecz2.html

PostNapisane: 3 lis 2011, o 13:00 

fajne waki :D

PostNapisane: 4 lis 2011, o 22:27 

Całkiem zajebisty miecz :)

PostNapisane: 8 lis 2011, o 21:06 

Shiro czy możesz napisać jak się robi ten podpis szlifierza ,i czy nie denerwuje cię jak od kamieni odrywają się większe ziarna i robią głębsze rysy niż kamień ma gradację,czy może masz jakieś lepsze kamienie i ci się tak nie zdarza?

PostNapisane: 9 lis 2011, o 09:35 

Co do większych ziaren w kamieniach to u mnie nic się nie odrywa. Być może jest to właśnie spowodowane jakością kamieni. Od dłuższego czasu kupuje kamienie tylko w Japonii i tylko pojedyncze sztuki. Wychodzi to bardzo drogo ale są to kamienie bardzo dobrej jakości.
Oczywiście w naturalnych kamieniach są różnice między wielkością ziaren ale nie na tyle by robić jakieś bardzo zróżnicowane ryski.

tzw. kod kreskowy robi się igłą polerską w trakcie polerowania shinogiji.
Obrazek

PostNapisane: 30 lis 2011, o 09:05 

Bisonn Brzegi kamienia muszą być sfazowane i trzeba to robić w miarę zużywania się kamienia, Ale jeśli mimo sfazowania tworzą się rysy to znaczy ,że kamień jest do bani .

PostNapisane: 30 lis 2011, o 12:08 

dobra tak jeszcze nie prubowałem
a możesz mi napisać jeszcze dlaczego nieraz robi mi się ryska od shirasaya
ale nie miała doczynienia z żadnymi papierami ściernymi ani ciałami obcymi

PostNapisane: 30 lis 2011, o 16:07 

Widziałem ,że robisz shirasaya z buku- to twarde drewno a jak jeszcze gdzieś głownia ma za ciasno to wystarczy

PostNapisane: 30 lis 2011, o 16:30 

I zagadka rozwiązana ,bo u mnie w okolicy nigdzie nie ma olchy ale trzeba będzie się jednak wybrać gdzieś dalej.

PostNapisane: 1 gru 2011, o 10:53 

Nada Ci się i dobrze wysyszona brzoza, ale nawet i magnolia daje czasem rysę chrakterystyczną dla danej sai, gdy głownia wiele razy wsuwa się w nią. To nawet ma jakaś swoją nazwę własną (zapomniałem! :shock: ) Nie przejmuj się tym, o ile nie rysuje głęboko, tylko lekko matowi powierzchnię...

Strefa czasowa: UTC + 1